DUYURULAR

Başbakan gündemi İskele Sancak Özel’de değerlendirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV’de ortak yayınlanan ”İskele Sancak Özel” adlı programda soruları yanıtladı.

“BİZİM TEZİMİZ ‘SİLAHLAR BIRAKILSIN'”

Çünkü, silah hiçbir zaman susmaz, susamaz. Silah bir tahrik unsurudur” ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, ”Silah elinizde olduğu sürece herhangi bir yerde bir olayla karşı karşıya olduğunuzda gereğini yaparsınız. O silah sizi oraya zaten iter, teşvik eder. Ama silahların bırakılması konusuna gelince, biz orada varız” şeklinde konuştu.
Teröre karşı bir milyon insanı toparlayıp bir miting yapabiliyorlarsa kendisinin kalkıp da ‘niye böyle bir yürüyüş yapıyorsunuz’ diyemeyeceğini belirten Erdoğan, ”Biz tamamen orada görevimizi yaparız. Nedir görevimiz? Bu tür bir organizasyona katılanların güvenliğini sağlamaktır” dedi.

BİZ STATÜKOYU KIRDIK

”Biz statükoyu nerede kırdık?” diyen Erdoğan, ”Adaya danışmanımızı göndermek suretiyle kırdık. Oslo’ya göndermek suretiyle kırdık” ifadelerini kullandı.

TERÖR ŞU ANDA BİTECEK TESPİTİ KOLAY DEĞİL

Terörün, yani şu anda bitecek diye bir tespitini yapmanın veya belirlemenin kolay bir iş olmadığını kaydeden Başbakan Erdoğan, ”Oslo benzeri bir sürecin işletilip işletilmeyeceği” sorusu üzerine, ”İmralı’yla ilgili görüşmeler yine olabilir. Çünkü farklı farklı şeyler uyduruluyor. Mesela kampanyalardan bir tanesi ‘İmralı öldü, öldürüldü’. Bu tür şeyler var. Geçenlerde kardeşinin oraya gitmesini istedik. Dedik ki, ‘Eğer kabul ediyorsa kardeşi oraya gitsin.’ Sonunda kabul edildi ve gitti. Görüştü geldi” diye konuştu.
Terör örgütünün daha önce bireysel hedefler belirlediğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şimdiyse bir alan hâkimiyeti tesis etmenin gayreti içerisinde olduklarını belirterek, ”Şemdinli’deki deneme dikkat ederseniz buydu” dedi.

AKARYAKIT ZAMMI

Başbakan Erdoğan, akaryakıt zammına ilişkin olarak da normal zamanda fiyatları piyasanın belirlediğini kaydederek, ”Fakat biz 2009’dan itibaren şu andaki yaptığımız zam türü zammı yapmadık. Şu andaki zam, bizim dengelerle alakalı bir zam olmuştur” şeklinde konuştu.
Erdoğan doğalgaz zammına ilişkin de ”Biz doğalgaza mecburen zammı yapmak durumundayız. Bu zam yapılmadığı takdirde siz hepsini Hazine’ye devrediyorsunuz” ifadelerini kullandı.

GÜNDEMİ GÜNCELLEMELİYİZ

”Biz 14 Ağustos 2001’de yola çıktığımızda ortaya koyduğumuz bir manifesto vardı. 11 yıl bu manifesto üzerinden geldik” ifadelerini kullanan Erdoğan, ”Şimdi ikinci 11 yıla geçiyoruz. İkinci 11 yıla geçerken artık bizim gündemi güncellememiz lazım. Şu anda bu gündemi güncelliyoruz. Milat değil” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak da ”Şu anda cumhurbaşkanlığı seçimine yaklaşık 2 yıl var. Bunlar bizim gündemimizde olan şeyler değil ama dikkat ederseniz birileri Abdullah Bey’le bizim aramıza kendilerine göre adaba, edebe sığmaz şekilde birçok spekülasyonlar yapmak suretiyle bazı parazit oluşturmaya kendilerine göre virüs oluşturmaya çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

”BALYOZ PLANI” DAVASI KARARLARI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Balyoz Planı” davasında verilen kararlara ilişkin olarak da ”Süreç henüz devam ediyor. Şimdi Yargıtay süreci var. Dolayısıyla burada bizim yargı sürecine müdahale olarak telakki edilebilecek bir değerlendirmeyi yapmamız doğru olmaz” ifadelerini kullandı.

KORKUTMA DERDİM YOK

Erdoğan, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in, ”Başbakan’dan korkmuyorum” dediği anımsatılarak, ”Korkulması gereken bir şey var mı?” diye sorulması üzerine, ”Kalkıp benim de TÜSİAD’ın başındaki bir hanımefendiyi korkutmak gibi bir derdim yok. Böyle bir seviyesizliğin içine de girmem. Ama kurumsal olarak bir yanlışın içine girdikleri zaman bizden gereken cevabı alır. En azından ben, bu kurumu boykot ederim” yanıtını verdi.

İZLEYİCİ TEMSİLCİSİ CANLI YAYIN RADYO 7 DİNLE