Necmettin Nursaçan'la İftar Saati

Her Akşam 18.50

VASİYET NASIL YAZILIR?

Muhsin Bay’ın sunumu ve Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan’ın sohbetiyle ekranlara gelen İftar Saati’nin son bölümünde; vasiyet yazımının kuralları uygulamalı olarak anlatıldı.

 Kanal 7’de Ramazan ayı boyunca ekranlara gelecek olan İftar Saati’nin dünkü yayınında Necmettin Nursaçan, pek çok Müslüman tarafından merak edilen vasiyetin dini esasları üzerine bir sohbet gerçekleştirdi. “Vasiyet kaç bölümden oluşur? Genç yaşta yazılır mı? Nerede muhafaza edilir?’ gibi soruları stüdyodaki konuklara ve ekranları başındaki izleyenlere anlatıldı.

Vasiyetin; kul hakları, Allah hakları ve hayır duaları olmak üzere toplam üç bölümden oluştuğunu söyleyen Necmettin Nursaçan, “1. bölümde, vasiyeti yazan kişi, Allah’ın kullarına olan borcunu düşünmeli ve yazmalıdır. Buradaki amaç üzerinde kimsenin hakkının kalmamasıdır. 2. bölüm olan Allah haklarında ise Allah’a ödemesi gereken borç ve yükümlülükler ele alınır. Son bölümde ise ömrü hayatı boyunca yakınlarına sarf ettiği hayır dualar sıralanır.” dedi.

‘Vasiyet genç yaştayken yazılabilir mi?’ sorusuna Hz. Muhammet’in Hadis-i Şerif’iyle cevap veren Nursaçan, “Allah’ın elçisi sevgili Peygamberimiz, ‘Kişinin yanında vasiyeti yazılı olmadan iki gece geçirmeye hakkı yoktur.’ buyuruyor.” diyerek genç yaşta da  vasiyet yazılabileceğinin altını çizdi. Nursaçan son olarak iki güvenilir dosta vasiyeti yerine getirmeleri için görev verilmesi gerektiğini de vurgulayarak, canlı yayında kendi vasiyetini yazdı.

İftar saatinin tatlı telaşı, dualar, ilahiler, canlı telefon bağlantıları, ayetler ve hadisler ışığında sohbetlerle dopdolu bir iftar programı Ramazan boyunca her gün canlı yayınla 18:50’de Kanal 7 ekranlarında.

 

Eklenme Tarihi: 2016/06/25
Kanal 7 Avrupa ve Ülke TV Frekans Değişimi
İZLEYİCİ TEMSİLCİSİ CANLI YAYIN RADYO 7 DİNLE