Gündüz Gece

21 Kasım 2020, Cumartesi

AHLAT’TA SELÇUKLU İZLERİ

Sevilen türkücü Kürşat’ın eğlenceli sunumuyla Anadolu’nun saklı kalmış güzelliklerini ekrana getiren Gündüz Gece izleyicisini gezdiriyor. Gündüz Gece, bu hafta köklü tarihiyle geçmişten bugüne yolculuk yapmayı sağlayan Bitlis’ten evlere konuk olacak.

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen köşeleri Kürşat’ın neşe dolu sunumuyla Gündüz Gece’de izleyiciyle buluşuyor. Gündüz Gece bu hafta binlerce yıllık tarihi, tertemiz doğasıyla görenleri kendisine hayran bırakan Bitlis’ten ekrana gelecek. Gündüz Gece ekibi Selçuklu Devleti’nin izlerini taşıyan Bitlis’te ilk olarak Ahlat’a geleneksel yöntemlerle taş çıkarmaya gitti. Kışın sıcak, yazın serin tutma özelliği bulunan ve dayanıklılığıyla uzun yıllar kullanılabilen Ahlat taşının yolculuğuna tanıklık eden Kürşat, taş ustalarına yardım etti. Gündüz Gece ekibi daha sonra dünyanın en büyük Türk- İslam mezarlığı olarak bilinen Selçuklu meydan mezarlığını ziyaret etti. Kürşat, üzerindeki motif ve yazılarla tarihe ışık tutan mezar taşlarıyla ilgili bölge rehberinden bilgi aldı.

Gündüz Gece ekibinin son durağı, baston atölyesi oldu. Kürşat, tarihi asırlar öncesine dayanan ve şimdilerde şık bir hediye alternatifi olan bastonun yapım aşamasını izlerken baston ustasıyla keyif dolu bir sohbet gerçekleştirdi.

Anadolu kültürünü gerçek tanıklarından dinlemek isteyenlerin buluştuğu ‘Gündüz Gece’ her Cumartesi 23:15’te Kanal 7’de…

***

GÜNDÜZ GECE ANADOLU’NUN İZİNİ SÜRÜYOR

Sevilen türkücü Kürşat’ın eğlenceli sunumuyla Anadolu’nun saklı kalmış güzelliklerini ekrana getiren Gündüz Gece turuna hız kesmeden gezmeye devam ediyor. Memleket hasreti çekenlerin özlemini dindirmek isteyen Gündüz Gece, Anadolu topraklarının güzelliklerini karış karış dolaşarak Kanal 7’de ekrana taşıyor.

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen köşeleri, Doğu’dan Batı’ya yurdun her yerinde yaşam süren Anadolu insanın kültür mirası, tarladaki çiftçinin hasadı, şanı dünyaya yayılan Türk mutfağının yöresel lezzetleri Kürşat’ın neşe dolu sunumuyla Gündüz Gece’de izleyiciyle buluşuyor. Ekran başındakilere oturdukları yerden Anadolu’yu gezme imkanı sunan Gündüz Gece özlenen köy hayatını tüm yönleriyle gözler önüne serecek. Gündüz Gece bu hafta Muş’tan renkli görüntüleri ekrana getiriyor.

Kürşat, kah Ege’de zeytin hasadına gidecek kah Karadeniz’de horon vuracak, İç Anadolu’da buğday hasadına giderken Akdeniz’de portakal toplayacak. Her yeri cennet olan Türkiye’nin yedi bölgesinden renkli görüntüler Gündüz Gece ile evleri şenlendiriyor.

Anadolu kültürünü gerçek tanıklarından dinlemek isteyenlerin buluştuğu ‘Gündüz Gece’ her Cumartesi 00:00’da Kanal 7’de…

Gündüz Gece programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.


Yönetmen : Zeynep Tor

Görüntü Yönetmeni : Ahmet Kılınç

Yapım Asistanı : Huri Tor

E-Posta : gunduzgece@kanal7.com.tr

Kanal 7 Avrupa ve Ülke TV Frekans Değişimi
İZLEYİCİ TEMSİLCİSİ CANLI YAYIN RADYO 7 DİNLE