Gündüz Gece

30 Eylül 2023, Cumartesi

AŞIKLAR DİYARI KIRŞEHİR GÜNDÜZ GECE’DE

Ekranların sempatik ismi Kürşat, Anadolu’nun cennet köşelerini gezmeye devam ediyor. Farklı şehirlerden renkli görüntüler ve yıllardır süregelen ilginç geleneklerin, tarihi mirasların yer aldığı Gündüz Gece rotasını bu hafta aşıklarıyla adını duyuran Kırşehir’e çeviriyor.

Türkiye’nin gizli kalmış köşeleri, Doğu’dan Batı’ya ülkenin her bölgesinden ilginç gelenekler ve birbirinden lezzetli yöresel yemekler sevilen türkücü Kürşat’ın sunumuyla Gündüz Gece’de izleyici karşısına çıkıyor. Gündüz Gece ekibi bu hafta kültürel miras kavramını yansıtan güzide Anadolu ili Kırşehir’i tüm güzellikleriyle ekranları başındaki izleyicisine aktaracak. Gündüz Gece ekibi Kırşehir’de ilk olarak aşıklarla bir araya geldi. Aşık geleneğinin sürdürüldüğü Kırşehir’de deyişler ve türkülerle kültür şöleni ekranlara yansıdı. Gündüz Gece ekibi daha sonra Kırşehir lezzetlerini ekran başındakilere sergilemek için yola koyuldu. Kırşehirli hanımlarla bir araya gelen Kürşat köfte yoğurmak için kolları sıvadı. Mutfakta başarılı olduğunu öne süren Kürşat, Kırşehirli hanımları güldürürken övgülerini de kazandı. Gündüz Gece ekibinin bir sonraki durağı aşıklık geleneğinin öncülerinden olan 1272 ile 1333 yılları arasında İç Anadolu Bölgesi’nde yaşamış Aşık Paşa’nın türbesi oldu. Aşık Paşa hakkında önemli bilgiler paylaşan Kürşat, türbenin çevresi hakkında da bilgiler verdi.

Gündüz Gece ekibi son olarak Kırşehir Kent Parkı ve Kırşehir Müzesini izleyicileri için görüntüledi. Kürşat, adeta şehre ışık tutan Kırşehir Kent Parkı’nın güzelliği ve arkeolojik, etnografik, sikke seksiyonundan eserlerin bulunduğu Kırşehir Müzesi’nin asırlar öncesine dayanan birikimlerini izleyicileri için aktardı.

Anadolu kültürünü gerçek tanıklarından dinlemek isteyenlerin buluştuğu ‘Gündüz Gece’ her Cumartesi 11:30’da Kanal 7’de…

***

ANADOLU’NUN BEREKETLİ TOPRAKLARINDAN RENKLİ GÖRÜNTÜLER GÜNDÜZ GECE’DE

Ekranların sempatik ismi Kürşat, Anadolu’nun cennet köşelerini gezmeye devam ediyor. Anadolu insanının samimi sohbetleri, farklı şehirlerden benzersiz lezzetler ve yıllardır süregelen ilginç gelenekler Gündüz Gece ile ekrandaki yerini alıyor.

Kanal 7’nin sevilen ismi Kürşat, Anadolu’daki keşfini  Gündüz Gece ile sürdürüyor. Türkiye’nin gizli kalmış köşeleri, Doğu’dan Batı’ya ülkenin her bölgesinden ilginç gelenekler ve birbirinden lezzetli yöresel yemekler Gündüz Gece ile izleyici karşısına çıkıyor. Memleket hasreti çekenlerin özlemini bir nebze olsun dindirmeyi hedefleyen Gündüz Gece, köy köy dolaşarak kah bahçede hasat yapan köylüye yardım edecek kah düğün yemekleri hazırlayan teyzelerle sohbet edecek. Ekran başındakilere oturdukları yerden Anadolu’yu gezme imkanı sunan Gündüz Gece özlenen köy hayatını tüm yönleriyle gözler önüne seriyor.

Konya’da buğday hasadı, Adana’da pamuk tarlası… Bereketli topraklarda yetişen bin bir çeşit ürünü yerinde inceleyen Kürşat, hasat zamanının telaşını köylülerle birlikte yaşıyor.

Anadolu kültürünü gerçek tanıklarından dinlemek isteyenlerin buluştuğu ‘Gündüz Gece’ her Cumartesi 11:40’da Kanal 7’de…

***

Gündüz Gece programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.


Yönetmen : Zeynep Tor

Görüntü Yönetmeni : Ahmet Kılınç

Yapım Asistanı : Huri Tor

E-Posta : gunduzgece@kanal7.com.tr

Kanal 7 Avrupa ve Ülke TV Frekans Değişimi
İZLEYİCİ TEMSİLCİSİ CANLI YAYIN RADYO 7 DİNLE